Instalacje
Dachy płaskie

Dom z dachem płaskim

Domy z dachami płaskimi były modne w latach 70-90 XX wieku. Pozostałości po tym okresie można zobaczyć w każdym zakątku Polski. Dom w kształcie kostki to relikt PRLu, który dzisiaj nie ma zbyt pochlebnej opinii i zbyt estetycznego wyglądu.

Jednak sama idea dachu płaskiego obecnie wraca do łask, głównie dlatego, że tego typu projekty dają dużą swobodę kształtowania bryły, które nie są ograniczane przez uskoki dachu stromego. Dom z dachem płaskim, nawet podzielony na części i poziomy zawsze zachowuje zwartość, nowoczesną prostotę i prosty układ, który współgra z całością.

Domy z dachami płaskimi nie zawsze były popularne, a wiązało się to z trudnościami wykonania szczelnego pokrycia. Brak odpowiednich materiałów i technologii powodowa, że inwestorzy i projektanci rezygnowali z tego typu projektów. Obecnie sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła, w porównaniu do sytuacji z czasów 70-90 XX wieku.

Obecnie producenci prześcigają się w najnowocześniejszych technologiach budowlanych i z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania ułatwiające projektowanie i budowę domów. Standardowo dachy płaskie powinno odwodnić się z pomocą wpustów dachowych lub attykowych i wyprowadzić rurę spustową na zewnątrz elewacji. W przypadku domów nowoczesnych rura poza elewacją budynku nie zawsze może być dobrym rozwiązaniem. Dlatego też jeden z producentów orynnowania wprowadził do swojej oferty innowacyjne rozwiązanie: odwodnienie dachów płaskich za pomocą tzw. setów, w skład których wchodzi wpust dachowy lub attykowy, rura kanalizacyjna i adapter. Całość możliwa jest do podłączenia z kwadratową rurą pvc powadzona w elewacji budynku, lub estetyczną stalową rynną na zewnątrz budynku.

Dach płaski ma bardzo wiele zalet. Posiada możliwie najmniejszą powierzchnię, co przyczynia się do ograniczenia strat ciepła i obniżeniu kosztów eksplantacji domu, a także zużycia materiału na pokrycie dachowe. Drugą zaletą jest naturalna dostępność, która ułatwia kontrole kominiarskie i kontrole stanu pokrycia dachowego.

Na dachu płaskim z powodzeniem można zaaranżować taras lub zielony gród, co wpływa na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej. Dachy zielone chronią również wnętrze domu przed wychłodzeniem lub nadmiernym nagrzewaniem, hałasem oraz filtrują wody opadowe. Na dachu płaskim można również zamontować kolektory słoneczne.

Budowa domu w postaci prostych brył z dachem płaskim daje dużo większe możliwości projektowe  i aranżacyjne pomieszczeń. Inwestor posiada dzięki temu pełnowartościową powierzchnię bez skosów, łatwą do zagospodarowania. Wszystkie pomieszczenia mają proste, pionowe ściany i sufity, dlatego łatwo je umeblować.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
Load More In Instalacje

Leave a Reply

Check Also

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend ...