Technologie
Dom szkieletowy

5 zalet domów w technologii szkieletowej

Domy szkieletowe, czyli tzw. kanadyjskie zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Wciąż jednak dom z drewna wydaje się mniej pewną inwestycją niż murowana konstrukcja. Czy Polacy mogą zaufać tej metodzie wznoszenia budynków?

Polacy są przyzwyczajeni do tradycyjnych konstrukcji i sprawdzonych materiałów. Stąd taka powszechność korzystania z technologii murowanej w budownictwie domów jednorodzinnych. Murowana ściana daje poczucie bezpieczeństwa, solidności i trwałości na lata. Tymczasem domy budowane w technologii szkieletowej mogą mieć dokładnie te same cechy. Dlaczego warto wziąć pod uwagę drewniany dom?

Szybkość realizacji

Domy w technologii szkieletowej są zazwyczaj wykonywane z prefabrykowanych elementów, które są łączone na miejscu budowy. Praktycznie nie wykonuje się prac mokrych. To zdecydowanie ogranicza czas budowy, który wynosi od 3 do 6 miesięcy w zależności od projektu i doświadczenia ekipy. Oszczędność czasu to jedna z najczęściej wymienianych zalet tej technologii. Prace można prowadzić również zimą.

Oszczędność podczas budowy

Szybki czas budowy to niższe koszty robocizny. Dzięki prefabrykowanym elementom nie jest konieczne zatrudnianie całej ekipy budowlańców. Drewniana konstrukcja jest lżejsza, więc posadowienie budynku nie wymaga tak solidnych fundamentów. Jedynym materiałem, na którym nie warto oszczędzać jest drewno.

Naturalne materiały

W przypadku konstrukcji szkieletowej praktycznie cała konstrukcja nośna wykonana jest z drewnianych belek, warstwy izolacyjnej i obicia z płyt OSB. To naturalne i przyjazne dla człowieka materiały. Drewno użyte do budowy powinno być suszone przemysłowo, o wilgotności nieprzekraczającej 18 proc. i dodatkowo zaimpregnowane oraz dostosowane do technologii.

Większa powierzchnia użytkowa

Ściany domu szkieletowego są cieńsze od murowanych, a zatem na tej samej powierzchni „kanadyjczyk” będzie miał większy metraż.

Energooszczędność

Domy szkieletowe są również tańsze w utrzymaniu. Ze względu na prostą konstrukcję ogranicza się występowanie tzw. mostków ciepła. Ściany w tej technologii są w całości wypełnione termoizolacją. Odpowiednie usytuowanie domu – dłuższym bokiem w stronę południową, przeszklenie po słonecznej stronie oraz dbałość o warstwę izolacji sprawią, że dom będzie dłużej zachowywał ciepło. Odbije się to na mniejszych rachunkach za ogrzewanie.

W Polsce wciąż niewiele ekip specjalizuje się w budowaniu domów szkieletowych, a wymaga to fachowej wiedzy, doświadczenia i precyzji. To w połączeniu z drewnem i materiałami wysokiej jakości daje jakość i trwałość na długi czas.

Share this Story
  • Dom szkieletowy
    Technologie

    5 zalet domów w technologii szkieletowej

    Domy szkieletowe, czyli tzw. kanadyjskie zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Wciąż jednak dom z drewna wydaje się mniej pewną inwestycją niż ...
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Technologie

Leave a Reply

Check Also

Najnowsze trendy w budownictwie

Coraz większy odsetek Polaków decyduje się na swoje ...