Budowa, Style, Technologie
Projekt Stodoła

Luksusowa mieszkalna… stodoła, czyli nowy pomysł polskich architektów

Co jest obecnie najbardziej popularne w budownictwie? Ci, którzy nie śledzą tak pilnie najnowszych trendów, mogą się nieźle zdziwić – oto bowiem “na salonach” pojawił się ostatnio… dom-stodoł. Minimalistyczny w formie, a zarazem bardzo funkcjonalny i estetyczny, budynek nawiązuje wyglądem do tradycyjnej, wiejskiej stodoły. Taki dom budują obecnie pod Wrocławiem architekci Adam oraz Patrycja Długoszowscy.

Wyzwanie, a jakże, okrzyknięto mianem “Projekt Stodoła”. Jak mówią o nim sami architekci, jest to “relacja z realizacji marzenia o tworzeniu własnego domu”. Małżeństwo pomysłodawców, a zarazem projektantów tego nietypowego budynku, postawiło sobie szereg założeń funkcjonalnych, które mają zostać spełnione podczas budowy. Żeby nie było zbyt łatwo, wszystko to musi zostać zrealizowane w ograniczonym budżecie. Koncept “Projektu Stodoły” powstawał więc niemal rok. Jak zwykle, najważniejszą ideą, która przyświecała pomysłodawcom, było połączenie jakości z dobrą ceną – czyli stworzenie warunków, w których będzie wygodnie, funkcjonalnie, komfortowo i estetycznie bez rujnowania portfela. Jak twierdzą architekci, projekt jest czymś więcej niż jedynie dokumentacją. Długoszowscy chcą w nim zaprezentować proces powstawania domu wraz z rozwiązywaniem bieżących problemów i dylematów. To także zbiór dobrych rad na temat tego, jak budować nowocześnie i estetycznie mieszcząc się przy tym w założonym budżecie.

Projekt Stodoła

Projekt Stodoła

Budynek postawiono w orientacji wschód-zachód, a jego dłuższy bok skierowany jest w stronę południa. Dom ma dwie kondygnacje, a jego powierzchnia wynosi niemal 180 m kw. Miejsca w 4 pokojach, salonie z aneksem kuchennym, 2 łazienkach, spiżarni oraz pomieszczeniu gospodarczym i garażu na pewno nie będzie więc brakowało. Zwłaszcza, że do dyspozycji właścicieli będzie też prywatna strefa rekreacyjna z ogrodem i tarasem.

Dom-stodoła budowany jest w tradycyjnej technologii murowanej ściany dwuwarstwowej. Architekci zastosowali tzw. bloczek gazobetonowy klasy 600, a także ocieplenie z wykorzystaniem 20 cm warstwy styropianu. Strop budowli zrobiony został z prefabrykowanych płyt strunobetonowych. Elewację pokryją zaś biały tynk silikonowy oraz drewniana okładzina. W tak nowoczesnym domu nie może także zabraknąć rozwiązań energooszczędnych. Pojawią się więc tutaj specjalne okna z ciepłym montażem trójszybowym. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosić będzie U<0,8. Warto także wspomnieć o tym, że w domu założony zostanie kominek z płaszczem wodnym, mający wspomagać główny układ grzewczy, pojawi się także ogrzewanie podłogowe, wspierane przez kondensacyjny piec gazowy ze zbiornikiem buforowym.

Projekt Stodoła

Źródło: http://www.projektstodola.pl

Nowoczesny dom-stodoła to połączenie minimalizmu i luksusu z nawiązaniem do tradycji. Niegdysiejsze stodoły były bowiem pozbawione niepotrzebnych ozdobników, bo ich funkcja ograniczała się tylko do zapewniania schronienia zwierzętom. Podobnie będzie tutaj – oszczędne i “surowe” wykończenie to drugie imię domu-stodoły. Konieczne będzie więc ukrycie niektórych elementów, takich jak np. rynny. W tym celu zastosowany zostanie specjalny system orynnowania, który pozwoli zamaskować cały system orynnowania.

Czy dom-stodoła się sprawdzi i właściciele go pokochają? Cóż, tego jeszcze nie wiemy, pozostaje nam więc czekać na rozwój wydarzeń. Jedno jest pewne – projekt brzmi naprawdę intrygująco! Więcej na http://www.projektstodola.pl.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Budowa

Leave a Reply

Check Also

Najnowsze trendy w budownictwie

Coraz większy odsetek Polaków decyduje się na swoje ...