Budowa, Technologie

Najpiękniejsze polskie cegły

Cegły rzadko nas zaskakują. Każdy przecież widział ich w swoim życiu nieskończenie wiele. Są jednak takie cegły, które wychodzą przed szereg znanych wszystkim pomarańczowych klinkierów – to produkty tworzone w cegielni w Patoce i Gozdnicy, tworzone z niezwykłego surowca, w oparciu o długie lata tradycji.

Dwie wspomniane cegielnie to miejsca, gdzie nabyć można jedne z najlepszych cegieł w kraju. To prawdziwie wyjątkowe miejsca, do których po cegły zjeżdżają wszyscy miłośnicy tradycyjnego budownictwa, a także Ci, którzy chcą swoje domy tworzyć z prawdziwie niezwykłych surowców.

Gozdnica, to miejsce, gdzie tradycje ceramiczne i cegielniane sięgają XVIII wieku. W tej lubuskiej miejscowości ponad 250 lat temu istniała największa w Europie manufaktura ceramiczno-kamionkowa. Swój sukces zawdzięczała ona obfitym złożom iłów mioceńskich, czyli gliny, z niewielką zawartością tlenków żelaza. To z nich produkowane były i są niezwykłe cegły w niespotykanym, żółtym kolorze.

Intrygująca barwa, ale i doskonałe parametry klinkierów z Gozdnicy sprawia, iż po cegły przyjeżdżają tu inwestorzy z całej Europy. Cegły te spotkać można tak w Lipsku czy Helsinkach, jak i Jerozolimie. W Polsce został on wykorzystany m.in. do budowy bazyliki w Licheniu.

Bazylika w Licheniu

Bazylika w Licheniu

Karierę międzynarodową oraz krajową robi także cegła z Patoki, niewielkiej wsi na Opolszczyźnie. Jest ona wykorzystywana nie tylko w przypadku nagradzanych projektów współczesnych, takich jak na przykład Szkoła Filmowa w Łodzi, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, ale także chętnie wybierana jest przez konserwatorów przy renowacji budowli historycznych – choćby Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Co sprawia, iż jest tak wyjątkowa? Niezwykły proces produkcji, który zapoczątkowano już w XIX wieku. Chodzi o tzw. piec Hoffmana powstały w 1875 roku, składający się z 16 komór złączonych w formie wydłużonego okręgu. Przenoszący się z komory do komory ogień stopniowo wypala ręcznie ładowane cegły. Aby powstały potrzeba 8 dni pracy – nie tylko samego pieca, ale i palaczy z doświadczeniem, którzy są w stanie kontrolować proces, nadając przy tym cegłom barwę (w zależności od temperatury) oraz specyficzną fakturę (uzależnioną od spalanego miału węglowego). To właśnie dlatego, klinkier z Patki tak świetnie nadaje się do renowacji – w piecu osiągnąć można bowiem niemal każdy efekt.

Cegła wykonana z sercem, w oparciu o lata tradycji i doświadczeń może więc stać się materiałem zupełnie wyjątkowym. Takie z całą pewnością są produkty z Patoki i Gozdnicy.

Share this Story
  • Budowa Technologie

    Najpiękniejsze polskie cegły

    Cegły rzadko nas zaskakują. Każdy przecież widział ich w swoim życiu nieskończenie wiele. Są jednak takie cegły, które wychodzą przed szereg ...
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Budowa

Leave a Reply

Check Also

Najnowsze trendy w budownictwie

Coraz większy odsetek Polaków decyduje się na swoje ...