Technologie
Galeco System Rynnowy Bezokapowy

Nowoczesne rozwiązania w orynnowaniu

Polskie domy zmieniają się. Na lepsze. Polacy coraz odważniej decydują się na intrygujące, ciekawe projekty, które wykraczają poza katalog najbardziej typowych domków, od których roi się w rejonach podmiejskich. Ta zmiana estetyki wyraża się choćby uznaniem specjalistów branżowych dla takich projektów jak „Arka Koniecznego”, która została nagrodzona tytułem domu 2016 roku przez magazyn Wallpapaer. Co jest jednak warunkiem koniecznym, aby tworzyć tego typu budynki? Technologie.

W tym także technologie, które służą tym obszarom budownictwa, o których łatwo zapomnieć, myśląc o tworzeniu niezwykłych elewacji czy intrygujących dachów – jak choćby systemy orynnowania. Każda, nawet najpiękniejsza bryła budynku może zostać bowiem „popsuta” przez źle dobrane rynny – jak się tego ustrzec szczególnie w domach stawiających na nowoczesny design i proste, minimalistyczne rozwiązania?

Stawiając na rozwiązania nieszablonowe, nietypowe. Doskonałym wyjściem jest np. zastosowanie dachów bezokapowych, czyli takiego pokrycia, którego okap nie wychodzi poza ścianę zewnętrzną budynku. Brak okapu wymusi wybór konkretnego rozwiązania orynnowania – w tradycyjnym budownictwie rynny bowiem montowane są właśnie do okapu. Na pomoc przychodzi System Bezokapowy firmy Galeco, który montuje się w ociepleniu budynku. Jest on w pełni szczelny i funkcjonalny, przez co całkowicie bezpieczny, a do tego bardzo efektywny w odprowadzaniu wody i niebywale estetyczny w połączeniu z nowoczesnymi bryłami. Innym wyjściem jest zastosowanie bardziej tradycyjnego dachu i montaż rynien kwadratowych, który świetnie współgrają z modernistycznym budynkiem.

Galeco System Rynnowy Bezokapowy

Galeco System Rynnowy Bezokapowy

Minimalizm nowoczesności to także próba znalezienia czegoś nowego zamiast pionu rur spustowych. I tu sięgamy po wzorce, które od setek lat stosowane są w krajach dalekowschodnich, czyli łańcuchy. Dobrze napięty łańcuch wykonany ze stali i ocynkowany, mocowany jest do specjalnych wypustów lub otworów w rynnie. Koniec rynien najczęściej betonuje się w gruncie. Te niezwykłe łańcuchy są nie tylko zdecydowanie mniej „nachalne” niż rury spustowe, ale także intrygują swoją formą i efektem dźwiękowym, który może pojawić się przy uporczywych deszczach.

Nowoczesny dom zasługuje na nowoczesne technologie i rozwiązania. Także w orynnowaniu. Dobry projekt powinien być bowiem spójny – i będzie taki tylko wtedy, kiedy pod uwagę weźmiemy wszystkie elementy domu.

Share this Story
  • Galeco System Rynnowy Bezokapowy
    Technologie

    Nowoczesne rozwiązania w orynnowaniu

    Polskie domy zmieniają się. Na lepsze. Polacy coraz odważniej decydują się na intrygujące, ciekawe projekty, które wykraczają poza katalog najbardziej typowych ...
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Technologie

Leave a Reply

Check Also

Styl Hamptons – co i jak?

Nazwa Hamptons wzięła się od kilku nadmorskich miejscowości ...

Inline
Inline