Aranżacje, Style

Ogród też ma swój styl

Na piękny ogród trzeba pracować latami – wie to każdy, kto posiada odpowiednią działkę. Aby tak długie wysiłki nie poszły na marne warto przed jego założeniem dobrze przemyśleć jak powinien wyglądać. Bo dom i ogród powinny sąsiadować ze sobą w harmonii. Bo ogrody, tak jak domy mają swoje style. Oto kilka najważniejszych i najpopularniejszych:

  1. Ogród angielski – to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny typ ogrodu. Ogród angielski wydaje się rosnąc naturalnie, bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak dobrze się mu przyjrzymy, widać wyraźnie, że został on dobrze i drobiazgowo rozplanowany – kwiaty i rośliny zielone mają dedykowane sobie rabaty, sporo jest także krzewów i krzewinek. W ogrodzie angielskim dominują mocno pachnące róże, co gwarantuje romantyczną, pełną uroku atmosferę
  2. Ogród francuskiOgród francuski – ten piękny, barokowy i niezwykle ozdobny ogród to prawdopodobnie najdroższy i najbardziej wymagający styl. Jest on bogaty w formy – głównie geomeryczne – i doskonale rozplanowany, tak aby wyznaczone zostały nie tylko miejsca na rośliny, ale także ścieżki czy elementy ogrodowej architektury. W ogrodzie francuskim niczego nie można pozostawić przypadkowi!
  3. Ogród nowoczesny – to dziś jeden z najbardziej popularnych ogrodów. Minimalistyczny w formie i wyrazie świetnie sprawdzi się jako otoczenie do modernistycznego domu. Ogród tego typu jest także świetnym wyborem dla osób nie mających wiele czasu na jego pielęgnacje – stanowi go zwykle starannie przystrzygany trawnik, drzewa uprawiane w doniczkach, elegancko docięte krzewy. Jego wyraz można wzmocnić dodając nowoczesną rzeźbę. Decydując się na taki ogród pamiętać należy przede wszystkim pamiętać o starannym rozplanowaniu – ogród ten nie powinien być przestrzenią przypadkowo posadzonych roślin, a spójną całością.
  4. Ogród wiejski – to zdecydowanie najchętniej wybierany ogród wśród Polaków. Naturalny, różnobarwny oraz bujny wydaje się być chaotyczny i przypadkowy. Ogród tego typu jednak także należy zaplanować kierując się prostą zasadą: rośliny powinny być zaprezentowane ze swojej „najlepszej strony”.
  5. Ogród japoński – stanowi najnowszy trend w architekturze krajobrazu. Egzotyczny, orientalny ogród powinien być zakładany na odpowiednim terenie – zróżnicowanym, z pagórkami, strumieniami czy oczkami wodnymi. Przy całej swojej naturalności, aby stanowić kopię rozwiązań azjatyckich, musi być także dobrze zaplanowany – wszakże ogród to nie tylko miejsce odpoczynku, ale także miejsce odpowiednich przeżyć duchowych. Aby pozostać w zgodzie ze stylem warto dodać stylizowaną dalekowschodnią architekturę.
Ogród japoński

Ogród japoński

Aby dobrze zorientować się, który ogród będzie najlepszym otoczeniem domu, wystarczy poświęcić kilka minut na przeglądnięcie stron internetowych lub specjalistycznych czasopism. Warto przy tym pamiętać, iż aby dom i ogród „żyły” w harmonii powinny być zbliżone stylem – do tradycyjnego dworku niekoniecznie pasować będzie orientalny ogród, zaś do nowoczesnego domu, bujna, wiejska stylizacja.

Share this Story
  • Aranżacje Style

    Ogród też ma swój styl

    Na piękny ogród trzeba pracować latami – wie to każdy, kto posiada odpowiednią działkę. Aby tak długie wysiłki nie poszły na ...
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Aranżacje

Leave a Reply

Check Also

Styl Hamptons – co i jak?

Nazwa Hamptons wzięła się od kilku nadmorskich miejscowości ...

Inline
Inline