Technologie
fot. Galeco NOVA

Dlaczego warto stosować podsufitkę dachową?

Podsufitka dachowa, zwana inaczej podbitką, to element, który służy do zabudowy okapu, czyli spodniej części dachu. Jej montaż nie jest wymagany z punktu widzenia prawa budowlanego, natomiast warto o nim pomyśleć ze względu na aspekty estetyczne, jak i praktyczne.

Podsufitkę dachową montuje się na ostatnim etapie budowy domu. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie krokwi i więźby przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz ochrona dachu przed gryzoniami, ptakami i owadami, które często szukają schronienia pod pokryciem dachu.

Ponadto podbitka dachowa, oprócz względów estetycznych może spełniać również funkcję ochronną przed nadmierną utratą ciepła.

Materiał i kolor podsufitki powinien być dopasowany do bryły i charakteru budynku. Rynek budowlany oferuje szeroką gamę różnego rodzaju podbitek, zarówno drewnianych, blaszanych jak i z tworzywa pvc. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety.

Podbitka dachowa z drewna

Drewniana podbitka dachowa wygląda estetycznie i efektownie, natomiast wymaga konserwacji i jest stosunkowo droga, a jej układanie jest pracochłonne. Podbitka drewniana najczęściej wykonywana jest z drewna modrzewiowego, sosnowego lub świerkowego.

Podsufitka dachowa z pvc

Konkurencją dla podbitki drewnianej jest podsufitka z pvc. Jest to materiał nietoksyczny i niepalny, który nie wymaga konserwacji i jest oporny na czynniki atmosferyczne.  Ponadto ten typ podsufitki charakteryzuje się prostym, szybkim i mniej kosztownym montażem. Podsufitka z pvc składa się głównie z paneli i listew, które instaluje się modułowo. Kolejną zaletą jest szeroka paleta kolorystyczna, również o strukturze i kolorze zbliżonym do drewna, co znacznie podnosi walory estetyczne.

Podbitka stalowa

Podbitka stalowa jest najrzadziej stosowana, ale jest stosunkowo tania i również odporna na czynniki atmosferyczne. Jej montaż polega na wykonaniu stosownej obróbki przez wykonawcę i zamontowanie jej razem z pokryciem dachu.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Anna Góral
Load More In Technologie

Leave a Reply

Check Also

Świetlik dachowy – dlaczego warto zamontować?

Rozwiązaniem, które do ciemnych i nienaświetlonych pomieszczeń pozwala ...

Inline
Inline