Trendy

Aktualne trendy w budownictwie

Jakie domy najczęściej budują Polacy? Ile średnio kosztuje budowa domu? Skąd wziąć na to pieniądze? Kto i z jakich powoduje decyduje się na własne cztery kąty? Oto aktualne trendy w budownictwie domów jednorodzinnych.

Najczęściej Polacy budują domy na terenach wiejskich. Są to zwykle murowane inwestycje o standardowej wielkości – ich metraż nie zmienił się szczególnie od ostatnich dwóch lat. Polacy są raczej przywiązani do tradycyjnych materiałów i rozwiązań. Takie wnioski płyną z danych portalu Oferteo.pl, który pośredniczy pomiędzy wykonawcami a użytkownikami serwisu.

Działka i metraż

Najwięcej domów, bo aż 60 proc. powstaje na działkach leżących na terenach wiejskich. Około 14-15 proc. inwestycje jest realizowanych w miastach średniej wielkości. Duże miasta powyżej 0,5 mln mieszkańców są jednak zdominowane przez budownictwo mieszkaniowe.

Polacy w zeszłym roku budowali domy o wielkości mieszczącej się w granicach 126–150 m2. Taki dom postawiło 29 proc. klientów portalu. Co piąty inwestor budował niewielki dom o wielkości od 101 do 125 m2, a co dziesiąty decydował się na duży budynek o metrażu przekraczającym 200 m2.

Kto, za co i z czego?

Najczęściej na budowę własnego domu decydują się osoby w wieku 30–40 lat, które stanowiły ponad połowę badanych. Koszty budowy domu to ok. 300-400 tys. zł. Tyle wynosiła szacunkowa wycena przed rozpoczęciem inwestycji podawana przez 29 proc. respondentów. Dla 22 proc. budżet zamykał się w przedziale 100-300 tys. zł. Podobny odsetek osób zakładał koszty na poziomie 400-500 tys. zł, a nieco mniej osób spodziewało się wydatków przekraczających 500 tys. zł. Najczęściej źródłem finansowania są kredyty bankowe.

Polacy najchętniej stawiają domy z tradycyjnych materiałów. Najczęściej wybieranymi były pustaki ceramiczne oraz bloczki komórkowe. Na pokrycie dachowe wybierane są dachówki ceramiczne. Do rzadkości należą nowoczesne technologie i materiały oraz domy w konstrukcji szkieletowej. Niezbyt popularne są także technologie ekologiczne.

Z danych portalu wynika, że od zakupu działki do oddania nieruchomości do użytku upływa ok. 2 lat.

Share this Story
  • Trendy

    Aktualne trendy w budownictwie

    Jakie domy najczęściej budują Polacy? Ile średnio kosztuje budowa domu? Skąd wziąć na to pieniądze? Kto i z jakich powoduje decyduje ...
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Trendy

One Comment


  1. […] nie pozostają obojętni na budownicze trendy, a domy w stylu nowoczesnym to jeden z aktualnych hitów. Co je wyróżnia? Proste, geometryczne […]

Leave a Reply

Check Also

Styl Hamptons – co i jak?

Nazwa Hamptons wzięła się od kilku nadmorskich miejscowości ...

Inline
Inline