Aranżacje, Trendy

Dachy – trendy na 2020 rok

Jak będą wyglądały trendy w pokryciach dachowych w 2020 roku? Jak wpłynie na nie współczesna architektura oraz wszechogarniająca moda na ekologię i skandynawski minimalizm? Jak sprawić, by Twój dom wyglądał nie tylko pięknie, ale i nowocześnie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Postaw na prostotę i naturę

W obecnym budownictwie bardzo wyraźnie zaznaczają się dwa główne nurty. Mimo iż z pozoru wydają się one sprzeczne, w rzeczywistości tworzą spójną, elegancką i przemyślaną całość.

Pierwszym z nich jest powrót do natury. Nie ma on jednak nic wspólnego z sielskimi obrazkami rodem z polskiej wsi. Przeciwnie – są to nowoczesne, śmiałe bryły, najczęściej z płaskimi dachami, kwadratowymi rynnami i dużymi przeszkleniami. Drugim ważnym trendem jest minimalizm. Objawia się on prostotą, a wręcz surowością konstrukcji, gdzie jedyną formą zdobnictwa są wysokiej jakości materiały wykończeniowe.

Wypadkowa tych dwóch nurtów sprawia, że nowoczesne budynki są bardzo oszczędne w formie i wykazują wyraźne nawiązania do przyrody. Przy braku dodatkowej ornamentyki główną rolę odgrywają w nich detale, które powinny prezentować najwyższy poziom zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i w dziedzinie estetyki.

Materiały i kolorystyka 2020

Opisane powyżej trendy znajdą swoje odzwierciedlenie w rozmaitych elementach architektonicznych, począwszy od pokrycia dachowego, poprzez kolory i okładziny ścian, aż po rynny czy klamki. Wszystkie te detale powinny ze sobą współgrać, tworząc harmonijną i przemyślaną całość.

Jeśli zatem pragniesz, aby Twój dom wpisał się w najnowsze nurty architektoniczne, powinieneś zadbać o następujące elementy:

  • dach płaski lub tzw. zielony, pokryty żywą roślinnością,
  • nawiązanie do „hytte” – skandynawskich domków letniskowych,
  • kwadratowe rynny,
  • pokrycia naturalne lub nawiązujące kolorystyką do barw przyrody: blaszane gonty, blachodachówki z posypką ceramiczną lub panele z rysunkiem drewna.

Podsumowanie

Połączenie zamierzonej surowości oraz trendów ekologicznych powoduje, że nowoczesne, płaskie dachy idealnie wtapiają się w przyrodę. Sprawia to, że coraz częściej spotyka się je zarówno na budynkach komercyjnych, jak i prywatnych. Jeśli więc pragniesz, by Twój dom również wpisywał się we współczesne nurty architektoniczne, powinieneś wybrać projekt nawiązujący do tej właśnie stylistyki.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Anna Góral
Load More In Aranżacje

Leave a Reply

Check Also

Domy z gliny – budownictwo ekologiczne

W Polsce gliniany dom często kojarzony jest z ...

Inline
Inline