Budowa, Energooszczędne, Trendy
Domy z gliny ekologiczne budownictwo

Domy z gliny – budownictwo ekologiczne

W Polsce gliniany dom często kojarzony jest z lepianką, w której mieszkano na długo przed erą uprzemysłowienia. Okazuje się jednak, że między innymi w USA, Niemczech oraz Australii takie budownictwo nie jest niczym niezwykłym! Czy wiesz, że budynek tego typu jest nie tylko tani w postawieniu, ale i ekologiczny oraz niedrogi w utrzymaniu? Prezentujemy kilka najważniejszych zalet oraz wad tej technologii. Poznaj je już teraz!

Domy z gliny mogą wyglądać bardzo okazale

Dynamiczny rozwój budownictwa w tym zakresie sprawił, że dziś trudno odróżnić dom gliniany od tradycyjnego. Z materiału tego można stawiać naprawdę duże i nowocześnie wyglądające konstrukcje. Co więcej, glina jest wyjątkowo wdzięczna w obróbce. Dzięki temu architekci mogą projektować budynki nawet o nieregularnych, unikalnych kształtach. Stawiając na tę technologię, nie musisz obawiać się problemów z wykończeniem wnętrz. Stosuje się tutaj typowe rozwiązania – zarówno klasyczne, jak i nowoczesne.

Zalety i wady glinianych domów

Czas zająć się krótką charakterystyką tego typu konstrukcji. Zaczynamy od zalet budynku z gliny. Pośród tych najważniejszych należy wymienić:

  • w pełni ekologiczne budownictwo,
  • wysoki komfort dla osób cierpiących na alergię,
  • energooszczędność domu przy wykorzystaniu odpowiednich technologii,
  • doskonałe wyciszenie wnętrza,
  • niskie koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji.

Oczywiście technologia ta nie jest pozbawiona wad, choć nie ma ich wiele. Gliniane domy przede wszystkim:

  • zajmują dużo miejsca na działce, gdyż muszą mieć bardzo grube ściany (przeciętnie około 50-60 cm),
  • w Polsce mogą być trudną do zrealizowania inwestycją (takie budownictwo jest tutaj praktycznie nieznane i ciężko znaleźć na rynku doświadczonych fachowców).

Podsumowanie – czy warto postawić na ekologiczne domy z gliny?

Naszym zdaniem potrzeba jeszcze trochę czasu, aby technologia ta na dobre zadomowiła się w Polsce. Jeśli jednak masz trochę cierpliwości i wiesz, gdzie znaleźć doświadczonych budowlańców, inwestycja w dom gliniany może być opłacalna. Konstrukcje te wytrzymują dekady, są przyjazne środowisku i nie wymagają kosztownej konserwacji.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Anna Góral
Load More In Budowa

Leave a Reply

Check Also

Zalety płaskiego dachu

Przez ostatnie lata ogromną popularnością cieszyły się projekty ...

Inline
Inline