Budowa, Energooszczędne, Trendy

Ekologiczne trendy w branży budowlanej

W ostatnich latach na rynku budowlanym pojawił się trend, w kierunku ekologicznego wzornictwa i technologii.              Oczekuje się, że każdy projekt budowlany zwiększy w nim swój udział, dzięki ekologicznemu projektowi. Trend, który zapoczątkowano kilka lat temu, będzie nadal rósł w kolejnych latach.

Istotą ekologicznego projektowania i budownictwa jest dążenie do tworzenia energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska projektów budowlanych. Obejmuje każdy aspekt budowy, w tym planowanie i projektowanie, rozbiórkę     oraz porządkowanie.

Przy dwudziestu procentach globalnych emisji bezpośrednio związanych z przemysłem budowlanym, praktyki budownictwa ekologicznego mogą znacznie przyczynić się do wspierania, a nie szkodzenia środowisku — szczególnie           w czasach, gdy starzejące się budynki sprawiają, że nowe budownictwo jest tak ważne. Podobnie jak w ostatnich dwóch latach, również w kolejnych, pojawi się więcej lokalnych działań, mających na celu wspieranie trendu ekologicznego budownictwa.

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój, ściśle związany z prośrodowiskową technologią, można zdefiniować jako szerszą politykę korzystania z metod i modeli biznesowych, które czynią świat lepszym miejscem. Podczas gdy „zielone” praktyki budowlane koncentrują się głównie na zmniejszeniu śladu węglowego, konkretnego projektu budowlanego, zrównoważony rozwój ma szersze cele.

Wśród elementów praktyki zrównoważonego budownictwa są: 

  • ochrona środowiska naturalnego,
  • efektywne wykorzystanie zasobów,
  • promowanie postępu społecznego i kultury.

Zrównoważony projekt budowlany może obejmować projekty budynków mające na celu doprowadzenie naturalnego światła do centrum budynku, a tym samym zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Budynek można zaprojektować również tak, aby ponownie wykorzystywać wodę odpływową ze zlewów do spłukiwania toalet. Niektóre zrównoważone projekty mają na celu zintegrowanie istniejących konstrukcji z nowym projektem lub wykorzystanie materiałów budowlanych, pochodzących z recyklingu.

W dzisiejszych czasach „zielony” dom odnosi się do budynku przyjaznego środowisku.

Wnosi pozytywny wkład w przyrodę lub przynajmniej ma minimalnie negatywny na nią wpływ. Nie ma jednego standardu w kwestii tego, co sprawia, że dom jest „zielony”. Jednak ogólną zasadą jest to, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Anna Góral
Load More In Budowa

Leave a Reply

Check Also

Zalety płaskiego dachu

Przez ostatnie lata ogromną popularnością cieszyły się projekty ...

Inline
Inline