Trendy
Nowoczesny taras

Jak urządzić taras w nowoczesnym stylu?

Taras to miejsce, w którym możemy spędzać rodzinny czas lub romantyczne wieczory z ukochanym. W nowoczesnych domach jest on przedłużeniem przestrzennego salonu. Poniżej przedstawiamy MUST HAVE tarasowych trendów.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, iż chcemy posiadać taras, to najlepiej zdecydować się na niego tuż przed budową domu. Wówczas będziemy mogli zaplanować cały zarys i charakter tego miejsca. Tym bardziej, jeśli chcemy aby był przedłużeniem salonu, to musimy to też wcześniej zaprojektować.

Architektka Anna Rucka z Pracowni ARCHIPELAG, zapatruję się na ten temat:

„Planując położenie tarasu, warto zwrócić uwagę na wielkość i usytuowanie działki względem stron świata, a także na najbliższe otoczenie. Zgodnie z przepisami taras wraz z towarzyszącymi mu schodami zewnętrznymi można zaprojektować w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy posesji. Jeśli działka jest na to zbyt wąska, może wyniknąć konieczność zaplanowania całości części wypoczynkowej od frontu domu. Istnieje wtedy kilka sposobów odseparowania tarasu od przestrzeni publicznych. Jeśli jest to możliwe, wystarczy cofnięcie domu w głąb działki, z dala od drogi dojazdowej. Można również zastosować różnego rodzaju elementy małej architektury i zieleni, dzięki którym ochronimy prywatność.”

Jeśli chodzi o lokalizację usytuowania tarasu, to zależy ona od indywidualnych preferencji. Ważne jest to, w jakich godzinach będziemy z niego najczęściej korzystać. Położenie tarasu, jest zależne od położenia danych pomieszczeń w domu, czy też od tego z której strony domu jest wjazd. Jeśli nasz wjazd jest od strony północnej, to taras będzie zazwyczaj po stronie południowej. Lokalizacja od strony południowej jest dobra, ze względu na to, że jest tam przyzwoite nasłonecznienie w ciągu dnia, w godzinach popołudniowych jest tam już błogi cień. Dla stałego zaciemnienia, warto zainwestować w wbudowany daszek sterowany.

Najnowsze trendy mówią o tym, że taras jest na poziomie parteru, lecz zdarzają się koncepcję, że taras jest na piętrze lub poddaszu. Architektka firmy ARCHIPELAG komentuję :

„Wśród aktualnych trendów w aranżacji, najczęściej stosowanymi materiałami wykończeniowymi są płyty tarasowe betonowe lub z kamienia naturalnego, a także deski kompozytowe oraz drewniane”.

Pomysły aranżacyjne na modny taras:

 • nowoczesne meble ogrodowe w kształcie brył,
 • połączenie drewna z cegłą,
 • oddzielona strefa basenowa i strefa wypoczynkowa,
 • wykończenie tarasu materiałem, który nawiązuje do reszty budynku, tworząc harmonię,
 • przeszklone ściany wychodzące na taras od salonu.
Share this Story
 • Style Trendy

  Co jest aktualnie modne w przestrzeni tarasowej?

  To tutaj w tarasie, czy na balkonie w letnie wieczory spędzamy najwięcej czasu. Jest to zdecydowanie dobra opcja, by po całym ...
 • Nowoczesny taras
  Trendy

  Jak urządzić taras w nowoczesnym stylu?

  Taras to miejsce, w którym możemy spędzać rodzinny czas lub romantyczne wieczory z ukochanym. W nowoczesnych domach jest on przedłużeniem przestrzennego ...
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Trendy

Leave a Reply

Check Also

Styl Hamptons – co i jak?

Nazwa Hamptons wzięła się od kilku nadmorskich miejscowości ...

Inline
Inline