Aranżacje, Trendy

Tradycyjny – nowoczesny dom

W ostatnich latach trendy w budownictwie jednorodzinnym nabrały sporego tempa, dlatego to co jeszcze pięć lat temu było modne i na topie, dziś już nie koniecznie będzie uznane za nowoczesne i trendy. Dlaczego tak się dzieje?

Dostęp do coraz nowszych technologii oraz rozwiązań w zakres budownictwa, a także wykończenia wnętrz powoduje, że inwestorzy są coraz bardziej wymagający i dociekliwi. Nie małą rolę pełni tutaj aspekt ambicjonalny, który powoduje, że przeciętny Kowalski coraz częściej chce się wyróżnić i pochwalić, chce być oryginalny i nie-nudny.

Jeszcze kilka lat temu w polskim budownictwie wciąż dominowały domy w stylu dworkowym, z dachem wielospadowym najczęściej na bazie kwadratu lub litery L. Biura architektoniczne również oferowały tego typu projeky. Jedynie osoby posiadające większy zasób portfela mogły pokusić się o projekt indywidualny i popuścić wodze fantazji. Choć minęło tylko kilka lat, sytuacja bardzo się zmaniła. Stopniowo w budownictwie zauważalny stał się trend upraszczania i minimalizacji form. Dominującymi kolorami stały się grafity i czernie w połączeniu z bielą lub elementami drewnianej lub kamiennej elewacji. Inwestorzy oraz częściej zaczęli wybierać dachy dwuspadowe, z wykuszami zamiast tradycyjnych jaskółek.

Obecnie nawet w pracowniach z projektami typowymi można znaleźć już projekty domów bezpokapowych tzw. nowoczesnych stodół, które nie posiadają tradycyjnego okapu, a woda z dachu odprowadzana jest dzięki systemu rynnowemu, który ukryty jest w elewacji budynku.

Tradycyjny czy nowoczesny? Co wybrać?

Wielu inwestorów, wciąż doświadczeniami zakorzenionych w tradycji, poszukuje pośrednich form wykończenia domu – czegoś miedzy tradycją a nowoczesnością. Dla niektórych bowiem nowoczesna stodoła jest formą zbyt prostą i ascetyczną.

Jak zatem można uzyskać nowoczesny wygląd domu nie rezygnując z tradycyjnych elementów?

Tradycyjny projekt domu można poddać drobnemu liftingowi, aby uzyskać nienaganną i ponadczasową formę. Poniżej przestawiamy kilka rad:

– wybieraj projekty domów z dachem dwuspadowym – są proste, a zarazem tradycyjne

– zastosuj jasny kolor tynku na elewacji, najmodniejsze są biele i jasne beże – będą uniwersalne w połączeniu z dodatkami wykończeniowymi

– pokrycie dachu wykonaj z płaskiej dachówki, blachodachówki o najprostszym kształcie lub blachy na tzw. rąbek stojący najlepiej w kolorze grafitu lub czerni

zastosuj kwadratowe rynny ze stali lub tworzywa pvc –  w ten sposób uzyskasz gładki okap oraz nowoczesny design

– jako dodatki na elewacji lub w otoczeniu domu zastosuj drewno lub kamień – z powodzeniem sprawdzą się tutaj deski elewacyjne z jodły lub modrzewia lub mrozoodporne płytki cementowe imitujące kamień

– efektowym wykończeniem obejścia będą również krzewy iglaste, trawy ozdobne oraz stylowe meble ogrodowe

Niezależnie od tego na jaki projekt się zdecydujemy, całość wykończenia domu oraz jego otoczenia pod względem wizualnym powinna być zaplanowana wcześniej. W tej kwestii pomocne mogą być wizualizacje projektantów. Pozwoli nam to ocenić stopień dopasowania naszych wizji do realiów oraz zmienić koncepcję jeszcze na etapie projektu.

 

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
Load More In Aranżacje

Leave a Reply

Check Also

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend ...