zabezpieczenie budynku

Nie taka zima straszna czyli jak przygotować dom do nowego sezonu

Zima jest okresem, kiedy na próbę wystawione są praktycznie wszystkie elementy domu – w szczególności instalacje zewnętrzne, takie jak np. system rynnowy. Dokuczliwe mrozy, śnieg i wahania temperatur mogą uszkodzić elementy naszego domu, jeżeli odpowiednio wcześniej nie przygotujemy się do zimowego sezonu.

Polak mądry po szkodzie

Aby powiedzenie to nie zostało zastosowane do nas, warto przed nadejściem zimy zadbać o przygotowanie naszego domu to tej por roku. Dotyczy to zarówno obejścia, drewnianego tarasu, ostki brukowej, a także dachu i systemu rynnowego.

Główną rolą systemu rynnowego jest skuteczne odprowadzanie wody i ochrona zewnętrznych przegród domu przed zawilgoceniem. W ten sposób pomaga on zachować dobry stan techniczny oraz estetyczny wygląd elewacji i pokryć dachowych. Zadanie to staje się utrudnione, kiedy na scenę wkracza zalegający śnieg oraz zamarzająca woda. Niesprawnie działający system rynnowy może nas wówczas wpędzić w niemałe tarapaty. Przed nadejściem zimy należy więc wyczyścić rynny i sprawdzić ich stan techniczny.

Czysta rynna

Pierwszym krokiem do  będzie sięgnięcie po drabinę i dokładne oczyszczenie rynien z nagromadzonych jesienią liści, igieł, gałązek czy piachu. Skumulowany osad potrafi skutecznie zatrzymać obieg wody w rynnie. Kiedy całość chwyci mróz, powstaną trudne do usunięcia bryły lodowe, które w najlepszym wypadku ograniczą drożność systemu aż do wiosny, w najgorszym – doprowadzą do rozsadzenia rury. Wszystkie elementy orynnowania należy czyścić silnym strumieniem wody, w tym celu możemy skorzystać z węża ogrodowego bądź myjki ciśnieniowej. Nowoczesne systemy rynnowe pokrywa się specjalną powłoką ochronną, która zapobiega korozji. By nie doprowadzić do jej uszkodzenia, warto zaopatrzyć się w miękkie gąbki i czyściki .

Podczas mycia rynien warto zwrócić uwagę na szczelność i drożność instalacji. W pierwszym przypadku powinniśmy wyczulić się na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które mogą skutkować przeciekaniem. Szczegółowej ocenie powinniśmy poddać zwłaszcza okolice łączeń poszczególnych elementów oraz stan uszczelek w kształtkach systemu rynnowego. Z większością usterek dotyczących tych elementów możemy sobie spokojnie poradzić we własnym zakresie – wszystko, czego będziemy potrzebować, to odpowiedni preparat uszczelniający. Drożność instalacji zweryfikujemy, obserwując zachowanie się wody w rynnie. Jeśli woda zamiast spływać prawidłowo do otworu odpływowego, będzie w niej zalegać, prawdopodobnie będzie trzeba poprawić jej spadek.

Więcej na temat czyszczenia i konserwacji rynien można przeczytać tutaj.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
Load More In zabezpieczenie budynku

Leave a Reply

Check Also

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend ...