zabezpieczenie budynku

Wiosenne odświeżenie elewacji domu

Wiosna to doskonały czas na gruntowne porządki i odświeżenie elewacji domu. Jak należy się za to zabrać? Co się stanie, jeśli zaniedbasz jej konserwację? W jaki sposób czyści się poszczególne materiały? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj koniecznie ten artykuł!

Dlaczego elewacja się brudzi?

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o łatwości utrzymania jej w czystości, jest tworzywo, z jakiego została wykonana. Opcji jest wiele – może to być drewno, tynk, cegła, płytki klinkierowe, kamień naturalny, specjalne panele, a nawet szkło. Każdy z wymienionych materiałów wykazuje odmienną odporność na zabrudzenia, a co za tym idzie — wymaga nieco innego sposobu konserwacji oraz częstotliwości jej wykonywania. Duże znaczenie mają także:

  • kolor elewacji,
  • stopień czystości powietrza,
  • kształt budynku,
  • lokalizacja,
  • czas.

O spektrum koniecznych do wykonania robót decydować będzie wypadkowa wszystkich tych elementów. Może się okazać, że w tym roku wystarczy, iż wyczyścisz elewację, ale w kolejnych latach niezbędny może być gruntowny remont.

Zakres prac

Jeżeli elewacja Twojego wymaga jedynie wyczyszczenia, cały proces nie powinien nastręczyć Ci szczególnych trudności. Poniżej znajdziesz przykłady trzech popularnych materiałów wraz ze sposobami ich odświeżania:

  • tynk – do jego wyczyszczenia wystarczy woda pod ciśnieniem 60 barów, z odrobiną biodegradowalnego detergentu. Możesz użyć w tym celu myjki ciśnieniowej i płynu do mycia naczyń. Po kilku dniach, kiedy elewacja wyschnie, będziesz mógł ją pomalować,
  • klinkier – ten materiał czyści się suchym lodem, parą pod ciśnieniem albo myjką ciśnieniową. W przypadku szczególnie uporczywych zabrudzeń można zastosować specjalne płyny,
  • cegły – tu najlepiej sprawdzą się gotowe preparaty czyszczące zawierające kwasy. Rozcieńczony zgodnie z instrukcją płyn nakłada się na wilgotną elewację, a po upływie określonego czasu zmywa się go gąbką i ciepłą wodą.

Zakończenie

Jak widzisz, opcji jest sporo. Pamiętaj też, że po wyczyszczeniu elewacji należy ją jeszcze zaimpregnować. Pozwoli to na zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami, które mogłyby doprowadzić do tzw. mikropęknięć, przez które przenika woda. Zawilgocenie jest główną przyczyną niszczenia elewacji przez mchy i grzyby, a co za tym idzie – najczęstszym powodem, dla którego odświeżenie okazuje się niewystarczające i konieczny jest gruntowny remont oraz pokrycie związanych z nim kosztów.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
Load More In zabezpieczenie budynku

Leave a Reply

Check Also

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend ...