zabezpieczenie budynku

Zdrowy czy chory dom?

Od niedawna coraz częściej słyszy się o budowie tzw. domów zdrowych czyli energooszczędnych, przyjazny środowisku, a przede wszystkim jego domownikom. Przeciwieństwem domu zdrowego jest dom, który wpędza w chorobę, a fachowo nazywa się to Syndromem Chorego Budynku.

Termin ten w dokumentacjach medycznych pojawił się już w latach 70 XX wieku i oznacza kombinację różnych dolegliwości zdrowotnych, których występowanie wiąże się przebywaniem w konkretnym wnętrzu. Wspomniany syndrom nie jest więc chorobą, ale zespołem dolegliwości.

Początkowo chorobowe objawy łączono z miejscem pracy, co głownie dotyczyło wysokich biurowców wzniesionych w latach 70 ze szkodliwych materiałów i z niewystarczająca wentylacją. Pracownicy w tych miejscach popadali w podobne dolegliwości chorobowe, które mijały w dni wolne od pracy. W 1982 r Światowa Organizacja Zdrowia uznała syndrom za realny problem zagrażający zdrowiu człowieka. Wg organizacji budynek jest chory, gdy ponad 30% jego użytkowników cierpi na dolegliwości powodowane przez niekorzystny mikroklimat, złe warunki panujące w środku lub wady konstrukcji budowli. Do wymienionych dolegliwości zalicza się m. in.:

  • bóle i zwroty głowy
  • omdlenia
  • utrudnione oddychanie
  • dolegliwości alergiczne, zapalenia śluzówek krtani, suchy kaszel
  • migreny, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji
  • przesuszenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry twarzy, rąk, uszu.

Gdy domownicy uskarżają się na powracające bole głowy, zmęczenie czy problemy skórne, warto zastanowić się czy nasz dom nie jest chory. Dobrym testem jest opuszczenie domu na kilka dni – możemy wyjechać na urlop lub do rodziny. Jeżeli objawy ustąpią, a po powrocie do domu się pojawią, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz dom jest chory.

Przyczyn chorego domu może być kilka. Mogą być to zanieczyszczenia biologiczne, chemiczne lub słaba wentylacja. Do zanieczyszczeń biologicznych zaliczyć można drobnoustroje, bakterie, grzyby, które w wyniku przemiany materii wytwarzają toksyczne substancje zagrażające zdrowiu.

Do zanieczyszczeń chemicznych zalicza się m in. materiały budowlane kleje, farby, sylikony, które znajdują się na meblach, wykładzinach czy środkach czyszczących.  Do takich zanieczyszczeń zalicza się również czad, spaliny i gazy z odpowietrzenia kanalizacji.

Szkodliwe działanie zanieczyszczeń powoduje również słaba wentylacja, która nie usuwa ich na zewnątrz i nie powoduje wymiany powietrza.

Jak radzić sobie z problemem? Pierwszym etapem w radzeniu sobie z chorym budynkiem może być jego gruntowne przewietrzenie i sprzątanie. Należy w tym celu usunąć wszystkie kurze, najlepiej wymienić tapety, boazerie i wykładziny. Następnie należy zadbać o dobrą wentylację, sprawdzać czy wszystkie przewody wentylacyjne są czyste i drożne, a także zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność wewnątrz pomieszczeń.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
Load More In zabezpieczenie budynku

Leave a Reply

Check Also

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend ...