Dach i rynny

Podbitki dachowe – pomysły na wykończenie dachu

Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu jest dach. Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a do tego może pełnić funkcję ozdobną, zwłaszcza w wersji spadzistej. Wybór odpowiednich materiałów do jego pokrycia jest więc istotny zarówno z punktu widzenia ich trwałości, jak i estetyki. Jednak w przypadku budynku z okapem jest jeszcze jedna rzecz, która ma istotny wpływ na jego wygląd – podbitka dachowa. W jakim celu jest stosowana, z czego może być wykonana i która będzie najlepsza? Sprawdź już teraz – odpowiedzi na te pytania przygotowali najlepsi specjaliści z branży. Z poniższego artykułu dowiesz się również, jakie inne akcesoria do wykończenia dachu mogą wpłynąć na estetykę całego domu!

Czym są podbitki dachowe?

Choć w Polsce od lat obserwuje się rosnącą popularność domów w stylu skandynawskim, a więc bezokapowych, tak wciąż królują konstrukcje klasyczne. W ich przypadku skrajna część pokrycia dachowego lekko wystaje poza obrys budynku, tworząc okap.

Dawniej, w czasach powszechnego używania strzechy, był on bardzo długi, gdyż odgrywał niezwykle istotną rolę. Odprowadzał wodę deszczową daleko poza mury, chroniąc je przed zawilgoceniem. Dziś jest dużo krótszy i pełni w zasadzie jedynie funkcję ozdobną. Za zbieranie deszczówki odpowiada bowiem system rynnowy. Doskonale spełnia swoją funkcję, jeśli tylko jest sprawny i cechuje się odpowiednią wydajnością.

Jednak co to ma wspólnego z podbitką dachową? Jest ona elementem wykorzystywanym do zabudowy okapu. Zasłania wewnętrzną konstrukcję dachu i tworzy swoisty łącznik pomiędzy nim a elewacją budynku.

W jakim celu montuje się podbitkę dachową?

Choć może Cię to zaskoczyć, podbitka dachowa pełni kilka ważnych funkcji. Montuje się ją w celu:

  • ochrony wewnętrznej konstrukcji dachu przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych,
  • uniemożliwienia zagnieżdżania się ptaków,
  • ozdoby budynku – zasłania odkryte krokwie oraz spód pokrycia dachowego, które zazwyczaj wyglądają mało estetyczne.

Planując wykończenie dachu podbitką, z pewnością będziesz kierować się przede wszystkim estetyką. Jednak z powodu jej funkcji ochronnej, powinieneś również zwrócić uwagę na rodzaj oraz jakość materiałów, z jakich jest wykonana. Które wybrać? Możliwości jest wiele, dlatego zobacz najważniejsze informacje na ich temat, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do budowy podbitki dachowej

Obecnie znajdziesz na rynku podbitki dachowe wykonane z wielu rodzajów materiałów. Jednak tylko kilka z nich cieszy się dużą popularnością i zalicza się do nich:

  • naturalne drewno,
  • blacha stalowa lub aluminiowa,
  • tworzywo sztuczne PVC.

Wykończenie dachu drewnianą podbitką

Drewno od zarania dziejów stanowi dla człowieka ważny materiał budowlany i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Prezentuje się zjawiskowo, zawsze ma unikalny rysunek słojów i wzbudza pozytywne skojarzenia. Jednak pamiętaj, że drewniana podbitka dachowa ma także pewną istotną wadę – trzeba ją regularnie konserwować. Impregnowanie jest kluczowe dla zabezpieczenia drewna przed działaniem wilgoci i promieniowania UV.

W Polsce zwykle wykorzystuje się deski świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe. Jeśli zdecydujesz się na jeden z tych materiałów, koniecznie zwróć uwagę na ich jakość. Drewno powinno być bardzo dobrze wysuszone i najlepiej, jeśli zostało fabrycznie zaimpregnowane.

Materiał drewnopochodny na podbitkę – czy to dobra alternatywa dla naturalnego drewna?

Skoro poruszono temat drewnianych podbitek dachowych, warto wspomnieć o alternatywie dla desek. To materiały drewnopochodne, z których produkuje się panele. Powstają poprzez wymieszanie, a następnie sprasowanie, wiórów drzewnych z żywicą. Dzięki temu, w porównaniu do drewna, są odporniejsze na działanie wilgoci, niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania UV.

Producenci pokrywają je farbą akrylową i zalecają ponowne malowanie co 10-12 lat. Niestety materiały drewnopochodne są mniej estetyczne od drewnianych, pozbawione naturalnego charakteru.

Podbitka dachowa z aluminium lub blachy stalowej

Kolejna opcja, na jaką możesz postawić, to aluminiowe podbitki dachowe. Są stosunkowo tanie, bardzo lekkie i, co za tym idzie, stosunkowo proste w montażu. Z pewnością dużą ich zaletą jest fakt, że ich konserwowanie jest w zasadzie zbędne. Materiał ten z biegiem czasu będzie oczywiście ulegać stopniowemu utlenianiu. Na rynku znajdziesz wykonane z niego panele zarówno z powierzchnią gładką, jak i perforowaną. 

Alternatywą jest podbitka dachowa z blachy stalowej. Z pewnością będzie niezwykle wytrzymała, ale niestety wymaga stałego doglądania i w razie potrzeby konserwacji. Stal jest ocynkowana, a do tego pokryta różnymi farbami ochronnymi. Pomimo tego nierzadko wystarczy nieco głębsze zarysowanie, aby w jego miejscu powstało ognisko korozji. Do tego blacha stalowa jest ciężka, co utrudnia wykończenie nią okapu dachu.

Podbitki dachowe z PVC

Na koniec zostaje jeszcze PVC i zdaniem ekspertów jego wybór to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie. Wykonane z tego materiału podbitki dachowe sprzedaje wielu producentów. Doskonałym przykładem jest tutaj m.in. podsufitka Galeco NOVA. Wykorzystane do jej produkcji tworzywo cechuje się solidnością i odpornością na warunki atmosferyczne. Dzięki odpowiednim powłokom ochronnym jest niepodatne nawet na działanie promieniowania UV. Z racji swojej lekkości, wykończenie okapu dachu elementami z PVC będzie wyjątkowo proste.

Co więcej, dzięki ofercie firmy Galeco tego typu podbitka dachowa może do złudzenia przypominać drewnianą. To zasługa specjalnego malowania, które doskonale oddaje zarówno kolorystykę drewna, jak i nawet rysunek słojów.

Wykańczasz okap dachu podbitką? O tym koniecznie musisz pamiętać!

Zawsze pamiętaj o tym, że podbitka poprawia estetykę budynku, ale jednocześnie chroni konstrukcję jego dachu. Jakość materiałów wykorzystanych do jej budowy jest z tego powodu kluczowa. Jednak ważny jest również prawidłowy montaż tego elementu. Podczas jego wykonywania koniecznie pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej wentylacji.

Zabudowany okap powinien gwarantować swobodny przepływ powietrza pod pokryciem dachowym. W związku z tym należy wykonać w nim otwory wentylacyjne. Możliwości jest wiele, gdyż wykorzystuje się do tego m.in. specjalne listwy lub kratki. Często dziurki są już fabrycznie nawiercone w panelach do podsufitki. Zwróć uwagę na to, czy miejsca takie są zabezpieczone siatką przed owadami i gryzoniami. 

Estetyczne wykończenie pokrycia dachowego – co jeszcze można wykorzystać?

W budynkach z dachem spadzistym tworzącym okap, podbitka z pewnością będzie bardzo ciekawym i godnym uwagi elementem ozdobnym. Jednak istnieją również inne rzeczy, dzięki którym możesz poprawić atrakcyjność połaci dachowej. Co ważne, niektóre z nich mają również istotne funkcje praktyczne.

Akcesoria, jakie możesz wykorzystać do ozdoby budynku, to m.in.:

  • wiatrownice, czyli dachówki skrajne – montuje się je na prawym oraz lewym skraju dachu. Na rynku znajdziesz wiele ich rodzajów, często w ciekawych kształtach i miłej dla oka kolorystyce. Tworzą estetyczne wykończenie i jednocześnie chronią całą konstrukcję przed silnymi podmuchami wiatru,
  • dachówki świetlikowe – świetna alternatywa dla okien dachowych, elementy te są przeźroczyste i z jednej strony wpuszczają światło do budynku, a z drugiej bardzo ciekawie prezentują się z zewnątrz,
  • płotki przeciwśniegowe – akcesorium niezwykle ważne, gdyż chroni przed zsuwaniem się śniegu z dachu, który mocno zmarznięty może stwarzać zagrożenie dla poruszających się dołem ludzi. Ponieważ produkty te produkowane są w wielu fantazyjnych kształtach, odpowiednio dobrane będą też ozdobą dachu,
  • orynnowanie – jego obecność jest obowiązkowa i, choć służy do odprowadzania deszczówki, tak z powodzeniem może poprawić estetykę każdego budynku. Systemy rynnowe (https://galeco.pl/produkty/system-rynnowy-galeco-pvc2) od najlepszych producentów, takich jak Galeco, dostępne są w wielu kolorach do wyboru i mogą być wykonane z różnych materiałów.

Dopełnieniem powyższych dodatków oraz podbitki dachowej, mogą być jeszcze drobne akcesoria ozdobne. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim różnego rodzaju figurki w kształcie zwierząt, np. koguta, kota czy delfina. Idealnie sprawdzają się szczególnie na budynkach z dachem o bardzo dużym kącie nachylenia. Oprócz tego wyjątkowo ciekawie prezentują się tzw. wiatrowskazy, zwykle montowane na kalenicy. Na rynku znajdziesz wiele pięknych modeli, nierzadko z różnymi artystycznymi zdobieniami.

Montaż podbitek dachowych – jak zrobić to poprawnie?

Wracając jeszcze na chwilę do podsufitek, musisz mieć świadomość tego, że na ich trwałość ma wpływ zarówno jakość wykonania, jak i poprawność montażu. To, jak powinien przebiegać ten proces, zależy przede wszystkim od materiału, z którego elementy zostały wyprodukowane. Np. drewniane podbitki dachowe mocuje się za pomocą gwoździ. Z kolei przy modelach aluminiowych trzeba najpierw zamontować specjalne szyny, w które następnie wsuwa się panele.

Rozbieżności w sposobie montażu wynikają także z różnych systemów podsufitek dostępnych na rynku. Jeśli chcesz, aby proces ten był prosty, stawiaj na rozwiązania dobrych producentów, takich jak Galeco. Dobrym tego przykładem są oferowane przez tę firmę modele PVC. Odpowiednio wyprofilowane panele mocuje się na zatrzaski, a więc bez używania specjalistycznych narzędzi. Sprawia to, że zanim zabierzesz się do pracy, powinieneś dokładnie zapoznać się z instrukcją dostarczoną przez producenta.

Oczywiście zawsze najlepiej zdać się na wsparcie specjalistów, którzy zajmują się montażem podbitek dachowych. Korzystając z ich usług, masz pewność poprawnego wykonania tego zadania, a do tego otrzymujesz gwarancję.

Postaw na wysokiej jakości, sprawdzone podbitki dachowe

Jak widzisz, montaż podsufitki jest ważny zarówno z punktu widzenia estetyki dachu oraz budynku, jak i zabezpieczenia jego konstrukcji. Jeśli chcesz, aby wyglądała pięknie i służyła Ci latami, wybieraj rozwiązania od dobrych producentów. Podbitki dachowe od takich firm jak Galeco, mają wieloletnią gwarancję, co jest najlepszym dowodem ich wysokiej jakości. Są estetyczne oraz solidne, a do tego proste w montażu oraz ewentualnej konserwacji.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
  • Dach i rynny

    Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

    Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend na dachy skośne, tak ostatnio coraz częściej stosuje się ich płaskie odpowiedniki. Są ...
  • Dach i rynny

    Podbitki dachowe – pomysły na wykończenie dachu

    Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu jest dach. Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a do tego może pełnić funkcję ozdobną, ...
  • podsufitka, podbitka dachowa
    Dach i rynny Trendy

    Podsufitki – w jakich kolorach są dostępne?

    Funkcjonalnym i dekoracyjnym elementem pokrycia dachowego jest podsufitka. Ten budowlany komponent może zostać wykonany z różnych materiałów: PVC, drewna, blachy, aluminium. ...
  • Rynny na dachu bezokapowym
    Dach i rynny

    Rynny do dachów bez okapu

    Budynki z dachami bez okapu ponownie wracają do łask, będąc wyznacznikiem m.in. stylu skandynawskiego. Swego rodzaju moda budowlana nie zmienia jednak ...
  • System rynnowy
    Dach i rynny

    Jaki system rynnowy wybrać?

    Wiele osób bagatelizuje temat orynnowania budynku. Jednak ten niepozorny element ma kluczowy wpływ na ochronę murów przed zawilgoceniem. Dziś na rynku ...
Load More In Dach i rynny

Leave a Reply

Check Also

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend ...