Dach i rynny

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend na dachy skośne, tak ostatnio coraz częściej stosuje się ich płaskie odpowiedniki. Są o wiele prostsze i, co za tym idzie, tańsze oraz szybsze w budowie. Wymagają jednak efektywnego systemu odwodnienia, który w tym przypadku tworzy instalacja grawitacyjna lub podciśnieniowa. Ważnym jej elementem są tzw. wpusty dachowe. Czym są i w jakim celu się je wykorzystuje? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – sprawdź już teraz!

Systemy do odwadniania dachów płaskich – rodzaje

Przed rozwinięciem tematu wpustów dachowych, warto przybliżyć kwestie odprowadzania deszczówki z dachów płaskich. Do odwodnienia takich konstrukcji można zastosować jeden z dwóch rodzajów systemów.

Pierwszy z nich, grawitacyjny, cieszy się ogromną popularnością głównie z racji niskich kosztów budowy. Z kolei drugi typ, podciśnieniowy, jest droższy, przez co rzadziej używany w budownictwie jednorodzinnym. Jednak pomimo tego zdecydowanie warto go rozważyć. Aby zrozumieć dlaczego, powinieneś poznać właściwości obu tych rozwiązań.

Grawitacyjny system odwadniania dachu

W przypadku tego systemu jego działanie opiera się na sile grawitacji. Rury poprowadzone od wpustu dachowego do pionu spustowego mają spadek, przez co woda może nimi swobodnie płynąć. Jednak w przypadku dachu płaskiego nachylenie to jest niewielkie. Z tego powodu instalacja taka:

  • odznacza się stosunkowo niską prędkością spływu deszczówki,
  • jest podatna na gromadzenie się w niej zanieczyszczeń,
  • mocno wypełnia się powietrzem, co ogranicza jej wydajność.

W efekcie grawitacyjne odwodnienie wymaga stosowania rur o bardzo dużej średnicy, które trudno jest skutecznie ukryć, co może przyczyniać się do pogorszenia wyglądu budynku.

System do podciśnieniowego odwodnienia dachu płaskiego

W instalacjach podciśnieniowych stosuje się wpust dachowy, który przy naporze wody blokuje dostęp powietrza. Dzięki temu cała instalacja zostaje wypełniona deszczówką – pojawia się podciśnienie przyspieszające jej odprowadzanie. Takie odwodnienie dachów płaskich pozwala na wykorzystanie rur o mniejszej średnicy. Do tego można je układać bez zachowania spadku.

Czym są wpusty dachowe i w jakim celu się je stosuje?

Jak zapewne zauważyłeś, elementy te są częścią każdej instalacji do odwodnienia dachów płaskich. To odpływy zbierające deszczówkę z pokrycia i kierujące ją do pionu spustowego. Ich rodzajów jest wiele, czego doskonałym przykładem jest wpust dachowy Galeco Drain dostępny m.in. w wersji:

  • klasycznej prostej lub skośnej,
  • balkonowej,
  • attykowej.

Zależnie od potrzeb wloty dla deszczówki można zabezpieczyć kratką lub specjalnym koszem drenażowym. Podczas ich zakupu należy zwrócić uwagę na średnicę, dobierając ją do wielkości dachu, a więc ilości wody, jaka może z niego spływać.

Stawiaj na sprawdzone spusty do dachów płaskich

Jeśli przygotowujesz się do montażu systemu odwodnienia dachu płaskiego, zawsze stawiaj na sprawdzone rozwiązania. Zamawiając wpusty dachowe i inne elementy takiej instalacji od dobrego producenta, jak np. Galeco, zyskasz pewność ich bardzo wysokiej jakości. Wykonane z dobrych materiałów będą odporne na trudne warunki atmosferyczne. Do tego odpowiednio zaprojektowane zapewnią efektywne odprowadzanie deszczówki.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
  • Dach i rynny

    Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

    Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend na dachy skośne, tak ostatnio coraz częściej stosuje się ich płaskie odpowiedniki. Są ...
  • Dach i rynny

    Podbitki dachowe – pomysły na wykończenie dachu

    Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu jest dach. Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a do tego może pełnić funkcję ozdobną, ...
  • podsufitka, podbitka dachowa
    Dach i rynny Trendy

    Podsufitki – w jakich kolorach są dostępne?

    Funkcjonalnym i dekoracyjnym elementem pokrycia dachowego jest podsufitka. Ten budowlany komponent może zostać wykonany z różnych materiałów: PVC, drewna, blachy, aluminium. ...
  • Rynny na dachu bezokapowym
    Dach i rynny

    Rynny do dachów bez okapu

    Budynki z dachami bez okapu ponownie wracają do łask, będąc wyznacznikiem m.in. stylu skandynawskiego. Swego rodzaju moda budowlana nie zmienia jednak ...
  • System rynnowy
    Dach i rynny

    Jaki system rynnowy wybrać?

    Wiele osób bagatelizuje temat orynnowania budynku. Jednak ten niepozorny element ma kluczowy wpływ na ochronę murów przed zawilgoceniem. Dziś na rynku ...
Load More In Dach i rynny

Leave a Reply

Check Also

System rynnowy w modnym kolorze antracyt – idealny dodatek do Twojego domu

Większość osób uważa, że system rynnowy służy przede ...