Bezpieczeństwo

Konserwacja rynien na wiosnę

Aby rynny spełniały swoje zadanie, dachy i rury spustowe muszą być całkowicie opróżnione. W wyniku nadmiernej ilości liści i błota oraz zmiennych warunków pogodowych, okres jesienno-zimowy to znacznie bardziej destrukcyjny czas dla rynien, niż wiosna i lato. Zalecane jest więc dokładne ich czyszczenie, aby rynny były w pełni sprawne.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących konserwacji rynien oraz metody zapobiegawcze które sprawią, że rynny zostaną zachowane w czystości.

Gruba warstwa liści na powierzchni domu jest nie tylko brzydka, ale i niebezpieczna. Kiedy liście zaczynają się rozkładać, mogą przyciągać szkodniki. Co więcej, liście są przenoszone przez wiatr i osadzają się na rynnach, powodując ich zapychanie i utrudniając przyszłą konserwację. Dlatego warto sezonowo sprawdzać drożność rynien w swoim domu. W szczególności w okresie jesienno-zimowym, wzrasta ilość zanieczyszczeń. Jeśli jednak zostanie zauważony brak drożności w dowolnym momencie roku, konieczne jest niezwłoczne rozwiązanie problemu, ponieważ zmienne warunki pogodowe, tylko pogorszą istniejące już problemy.

Jeśli dostęp do systemów rynnowych jest bezpieczny, testowanie przepustowości rur jest dobrym sposobem na określenie poziomu zapotrzebowana na konserwację. Po sprawdzeniu ilości liści i różnego rodzaju resztek, można użyć np. węża ogrodowego, aby sprawdzić, czy rury spustowe są zatkane. Jeśli tak, natychmiast nastąpi zaleganie wody, dlatego konieczne będzie powolne jej uwalnianie do rynien. Jeśli woda płynie swobodnie do kanalizacji, rynny nie zatykają się.

Gdy zbliża się zima, ciężkie ulewy i mroźna pogoda, mogą ukazać dodatkowe problemy. Zablokowane rynny pozwalają na gromadzenie się wody, która z kolei zamarza. Powoduje to powstawanie pęknięć, potencjalnie uszkadzając strukturę domu a także samej rynny oraz rur, stwarzając zagrożenie nie tylko dla budynku, ale także dla osób na poziomie gruntu. Dlatego warto pamiętać, że sprawdzanie i konserwacja rynien to niezwykle ważny element posiadania domu.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Anna Góral
  • Bezpieczeństwo

    Konserwacja rynien na wiosnę

    Aby rynny spełniały swoje zadanie, dachy i rury spustowe muszą być całkowicie opróżnione. W wyniku nadmiernej ilości liści i błota oraz ...
  • Bezpieczeństwo Instalacje

    Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

    Każdy w domu chciałby czuć się bezpiecznie, a podczas wyjazdu wakacyjnego mieć poczucie, że to co zostawia, zastanie w stanie nienaruszonym. ...
Load More In Bezpieczeństwo

Leave a Reply

Check Also

Świetlik dachowy – dlaczego warto zamontować?

Rozwiązaniem, które do ciemnych i nienaświetlonych pomieszczeń pozwala ...

Inline
Inline