W budownictwie, tak jak w ubiorze, zawsze panuje jakaś moda. W przypadku architektury trendy charakteryzują się oczywiście znacznie większą żywotnością, bo to jasne, że domów nie zmienia się tak często jak stroju. Na przestrzeni lat doskonale da się zauważyć jednak pewne zmiany. Niegdyś Polacy stawiali na komfortowe domy bez upiększeń, bo i tak nie było zbyt wielu dostępnych materiałów. Potem na czerwonych dywanach pojawiła się moda na przesadne zdobienia, jak wieżyczki, wielospadowe dachy i wielkie ogrody. Teraz znowu nastąpił zaś odwrót i Polacy stawiają na skrajny minimalizm. Czego w najbliższym czasie możemy więc spodziewać się po deweloperach budujących domy dla rodzin?
Minimalistycznie po skandynawsku
Styl skandynawski, tak we wnętrzach, jak i w konstrukcji budynku, nadal zajmuje wiodące miejsce jeśli chodzi o architektoniczną modę. Cechuje się on wyjątkowym, ale dobrze dopracowanym minimalizmem – mimo że ozdób jest mało, nic nie znajduje się tu przypadkowo. Królują tutaj naturalne materiały, takie jak chociażby cegła. Przestrzenie w środku są zwykle bardzo funkcjonalne, najczęściej otwarte (np. salon połączony z kuchnią). Jeśli chodzi o samą konstrukcję budynku, na elewacji nie ma miejsca na jaskrawe kolory i rozmaite wzory, a bryła nigdy nie bywa wybujała. Sprawdzają się tu maksymalnie proste, wyraziste rozwiązania, jak kwadratowe budynki z dachem płaskim itd. Na szczęście producenci dodatków takich jak rynny także idą z duchem czasu, proponując np. estetyczne orynnowanie o profilu kwadratowym albo rynny chowane za specjalną maskownicą, całkowicie niewidoczne z zewnątrz. Takie rozwiązania doskonale wpisują się w minimalistyczny styl inspirowany architekturą skandynawską.
Praktycznie i niedrogo
Minimalistyczny trend z północy to jednak nie wszystko, co zobaczyć można na architektonicznej mapie Polski. Deweloperzy coraz częściej stawiają bowiem szeregówki, wzorując się na stylu budowy z Europy Zachodniej. Takie rozwiązania łączą ze sobą prestiż mieszkania za miastem i zalety funkcjonowania w społeczności sąsiedzkiej, jak w bloku. Wielu Polaków decyduje się na zakup szeregówek, bo są one tańsze niż dom jednorodzinny, głównie ze względu na mniejszą powierzchnię i właśnie połączenie z budynkiem sąsiadów. Z drugiej zaś strony, mieszkańcy otrzymują ogród i nawet dwie, trzy kondygnacje do dyspozycji. Takie tanie budynki wielorodzinne zdają się idealnie odpowiadać na potrzeby współczesnych Polaków.

Źródło: http://www.projektstodola.pl
Jakie ciekawe rozwiązania architektoniczne czekają nas w przyszłości? Interesujący wydaje się nowoczesny styl łączący skandynawski minimalizm z nieco bardziej odważnymi, wyrazistymi detalami, jak np. całkowicie przeszklone ściany. Nie da się również nie zauważyć zwiększającej się popularności domów ekologicznych, czyli przyjaznych dla środowiska i tanich w utrzymaniu. My jesteśmy bardzo ciekawi, co przyniesie nam budowlana przyszłość – a Wy?