Budowa, Technologie
Dekarz układający rynny

Plastikowe czy metalowe – które rynny lepsze?

Jednym z największych dylematów przy budowie domu jest dobór odpowiedniego orynnowania. Często chodzi nie tylko o rozmiar, ale przede wszystkim o rodzaj materiału, z którego zostało wykonane. W artykule przedstawimy zarówno wady, jak i zalety rynien metalowych i z tworzywa. Omówimy, które z nich lepiej spiszą się w konkretnych warunkach.

Trwałość

Swojego czasu większa popularność rynien metalowych od plastikowych wynikała z jednej przyczyny – te drugie miały tendencję do szybkiego niszczenia się. Najczęściej rozpadały się już po zimie, kiedy poddawane były niskim temperaturom. Obecnie wykonywane są z wytrzymałego PVC. Materiał ten dużo lepiej znosi zmiany temperatury, a także inne czynniki atmosferyczne. Przy niskich temperaturach jednak mogą być nieszczelne.

Rynny ze stali, a właściwie z różnych stopów, np. tytan-cynku, stali ocynkowanej, miedzi czy aluminium, charakteryzują się doskonałą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Szczególnie wahania temperatur i promieniowanie UV. Z drugiej strony są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Konserwacja i cena

W przeciwieństwie do rur metalowych te z PVC nie wymagają szczególnej konserwacji, poza regularnym oczyszczaniem z odpadów. Metalowe orynnowanie zazwyczaj będzie wymagało regularnego dbania o cały system. Wszystko jednak zależy od tego, jakiego rodzaju stop wybierzesz.

Ważny czynnik stanowi też cena. W przypadku rynien plastikowych jest ona relatywnie niska. Niewielki koszt łączy się z optymalną jakością i wydajnością. Metalowe rynny są znacznie droższe. Na ich cenę ma również wpływ rodzaj stopu, z którego są wykonane. Najwyższą cenę osiągają te miedziane. Za wyższy koszt orynnowania jednak otrzymuje się niesamowity efekt wizualny – szczególnie gdy miedziane czy tytan-cynki zaczynają pokrywać się patyną.

Które rynny wybrać?

Współczesne rynny z PVC są zazwyczaj trwałe i odporne na rozszczelnianie się pod wpływem niskich temperatur. Dodatkowo cechuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Trudniej jednak znoszą duże wahania temperatur i promieniowanie UV. Te mankamenty jednak nikną, kiedy weźmie się pod uwagę niską cenę.

Jeśli jednak dysponujesz większym budżetem – zdecydowanie warto zainwestować w rynny metalowe. Wyższa cena jednak idzie w parze z efektownością – już prosta stal ocynkowana będzie wyglądała rewelacyjnie. Jeśli natomiast postawisz na miedź czy tytan-cynk – możesz spodziewać się najlepszych rezultatów.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Trendy Domy
Load More In Budowa

Leave a Reply

Check Also

Wpust dachowy – co to jest i do czego służy?

Choć od lat w budownictwie jednorodzinnym występuje trend ...