Budowa, Trendy
Dachy płaskie

Dachowe trendy – dachy płaskie

Dom zwieńczony płaskim dachem to od jakiegoś czasu jeden z najpopularniejszych wyborów wśród polskich inwestorów. Tego typu projekty wyróżnia nie tylko subtelna elegancja wynikająca z nowoczesnej prostoty i oszczędności formy, ale także niezwykła funkcjonalność budynku. Dlaczego więc warto przemyśleć budowę takiego właśnie domu?

Nudne dachy?

Dachy płaskiePłaskie dachy to jeden z wyznaczników stylu nowoczesnego, stawiającego na minimalizm, proste linie, przejrzyste przestrzenie i geometryczne kształty. Choć prosty w swej formie, płaski dach nie musi być jednak nudny – współczesne projekty, w których łączy się materiały i tworzy nieoczywiste rozwiązania pokazują jak bardzo dach prosty zmienił się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Doskonale wkomponowany tak w otoczenia, jak bryłę domu, daje szanse osiągnąć spójny, oryginalny efekt końcowy.

Dachy płaskieAby projekt domy zachwycał wyglądem, płaskim dachom często towarzyszą dziś duże przeszkolone powierzchnie oraz ciekawe elewacje. Doskonale prezentują się przede wszystkim naturalne materiały – ponadczasowe i zawsze modne drewno i kamień. Przybywa także zwolenników dachów funkcjonalnych, przeobrażanych w tarasy czy małe ogrody. Ta dodatkowa strefa na odpoczynek szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku domów na małych działkach.

Estetyka i funkcjonalność

Dach płaski to jednak nie tylko wybór estetyczny, ale i funkcjonalny. Brak załamań i skosów daje bowiem szanse na maksymalne zagospodarowanie przestrzenie na każdej kondygnacji, a co więcej – zapobiega to stratom ciepła, które mają miejsce w przypadku domów z dachem spadzistym. Wynika to m.in. z mniejszej powierzchni, przez którą ucieka ciepło. Domy z płaskim dachem są więc tańsze w eksploatacji, co wynika z niższych rachunków za ogrzewanie.

Dachy płaskie

I choć domów z płaskimi dachami przybywa, nie każdy może pozwolić sobie na wybór tego rozwiązania. Kwestia ta bowiem regulowana jest przez zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To on określa nie tylko rodzaj zadaszenia, ale też kąt pod jakim nachylone powinny być połacie. Wynika to głównie ze specyfiki danego regionu – w miejscach narażonych na obfite opady śniegu, dachy płaskie są szczególnie niewskazane choć powstały już bardzo wydajne systemy odwadniania dachów płaskich – polskiego producenta Galeco.

Share this Story
  • Dachy płaskie
    Budowa Trendy

    Dachowe trendy – dachy płaskie

    Dom zwieńczony płaskim dachem to od jakiegoś czasu jeden z najpopularniejszych wyborów wśród polskich inwestorów. Tego typu projekty wyróżnia nie tylko ...
Load More Related Articles
Load More By Piotr
Load More In Budowa

Leave a Reply

Check Also

Najnowsze trendy w budownictwie

Coraz większy odsetek Polaków decyduje się na swoje ...