World Architecture Festival to jeden z większych na świecie festiwali, mających na celu promocję najwybitniejszych projektów architektonicznych świata. Na wydarzenie składa się cykl konferencji oraz debat, wystaw oraz spotkań podczas których udział biorą dziesiątki ekspertów – projektantów, historyków oraz krytyków. Jednym z punktów programu jest także konkurs World Building of the Year – najlepszego budynku świata.
O ten zaszczytny tytuł rokrocznie ubiegają się setki projektów i realizacji, które uporządkowane są w kilkunastu różnych kategoriach tematycznych. W tym roku – podobnie zresztą jak w latach minionych – podczas konkursu dostrzeżono także projekty polskich projektantów. W konkursie bierze udział dziewięć obiektów z Polski, z których dwa jeszcze nie powstały: niezwykła stacja benzynowa w Warszawie (pracownia KAMJZ) oraz wizja przebudowy teatru letniego w Szczecinie.

Warszawa, stacja benzynowa, projekt: KAMJZ
Jeśli chodzi o budowle realizowane, na „krótkiej liście” Festiwalu znalazły się trzy instytucje kultury – Muzeum Śląskie w Katowicach (proj. Riegler Riewe Architekten), Centrum Dialogu Przełomy (KWK Promes, Robert Konieczny) oraz Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (Menis Arquitectos). Nie brak także realizacji prywatnych – wyróżnione zostały domy jednorodzinne, z czego dwa zaprojektowane przez Roberta Koniecznego, znanego z realizacji niezwykłych obiektów mieszkalnych. O laury ubiega się ponadto kompleks mieszkalny Kurkowa 14 i biurowiec Dubois 41, zaprojektowane przez biuro Maćków Pracownia Projektowa, które rywalizują w kategorii „Obiekty wielofunkcyjne”
World Architecture Festival 2016 odbędzie się w Berlinie między 16 a 18 listopada. Impreza ta wróciła do Europy, po kilkuletniej organizacji w Singapurze. Pierwsze jej edycje, zainaugurowane w 2008 roku, miały miejsce w Barcelonie.